
BMW X5 vs. Mercedes-Benz GLS: Comparație completă 2026
Comparație BMW X5 vs Mercedes-Benz GLS. Descoperiți experiențe reale, diferențe de spațiu, motoare și dotări. Verdictul nostru vă va ajuta să alegeți SUV-ul potrivit.
29 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată între Aston Martin DBX și Bentley Bentayga. Descoperiți diferențele de performanță sau lux și citiți verdictul nostru pentru alegerea celui mai bun SUV.
15 mai 2026


Aston Martin DBX, primul SUV din istoria acestei faimoase mărci britanice, aduce pe piață o combinație unică de caracteristici de condus pur sportive și un design de top. În opoziție se află Bentley Bentayga, un pionier experimentat în segmentul SUV-urilor ultra-luxoase, care este renumit de mult timp printre șoferi pentru nivelul său de neegalat de confort maiestuos și prestigiu fără compromisuri. Să aruncăm o privire detaliată asupra modului în care acești doi aristocrați britanici se descurcă într-o confruntare directă și care dintre ei reprezintă alegerea mai bună pentru următoarea achiziție a unei mașini second-hand premium.
Privind dimensiunile exterioare, este imediat evidentă abordarea diferită a celor doi producători auto britanici în ceea ce privește conceptul de vehicul sport-utilitar de lux. În timp ce Bentley Bentayga mizează pe un aspect maiestuos și robust al școlii tradiționale, Aston Martin DBX alege calea eleganței dinamice și a unei siluete mai sportive, cu o linie a plafonului semnificativ mai joasă. Ambele mașini aparțin categoriei SUV-urilor de lux de mari dimensiuni, dar prin proporțiile lor fizice vizează așteptări diferite – prima întruchipează un crucișător de lux de neclintit, în timp ce a doua încearcă să pară mai degrabă un grand tourer înălțat.
Interesant este că, în ceea ce privește lățimea exterioară, ambele modele sunt exact la fel – măsoară la milimetru aceiași 1998 mm. Principalele diferențe apar astfel la lungimea și înălțimea caroseriei. Bentley Bentayga standard, cu cei 5125 până la 5144 mm ai săi, este cu aproximativ 86 până la 105 mm mai lung decât Aston Martin DBX, care măsoară 5039 mm în lungime. Bentayga este, de asemenea, vizibil mai înaltă, având aproximativ 1728 mm față de 1680 mm la modelul DBX. Înălțimea și lungimea mai mici îi conferă lui Aston Martin o senzație ceva mai compactă la volan și facilitează manevrarea sau parcarea în spații urbane mai strâmte. Bentley, pe de altă parte, beneficiază de pe urma construcției sale mai înalte printr-o vizibilitate mai bună și mai dominantă asupra drumului și, în general, printr-o urcare mai ușoară în mașină.
Un paradox specific apare la compararea ampatamentului, care este esențial pentru spațiul interior. Deși Bentayga standard este mai lungă ca și caroserie, ampatamentul său (2995 mm) este cu 65 mm mai scurt decât cel al lui Aston Martin DBX (3060 mm). Astfel, datorită roților poziționate cât mai mult spre colțurile caroseriei, Aston Martin beneficiază de console foarte scurte, ceea ce se reflectă pozitiv asupra proporțiilor interiorului și a stabilității generale la condus. Dacă însă căutați spațiu maxim, Bentley are din 2022 un atu puternic sub forma versiunii alungite EWB (Extended Wheelbase). Aceasta, cu lungimea sa de 5305 mm și ampatamentul generos de 3175 mm, domină clar oferta de spațiu pentru pasagerii din spate, reprezentând astfel o alternativă ideală pentru cumpărătorii care preferă să călătorească cu un șofer personal.
| Parametru | Aston Martin DBX SUV | Bentley Bentayga SUV |
|---|---|---|
| Lungime (mm) | 5039 | 5125 - 5305 |
| Lățime (mm) | 1998 | 1998 |
| Înălțime (mm) | 1680 | 1722 - 1742 |
| Ampatament (mm) | 3060 | 2992 - 3175 |
Atunci când alegeți un SUV de lux de pe piața second-hand, de obicei pentru modele vechi de aproximativ patru ani, aspectele pur practice, cum ar fi volumul portbagajului, joacă, de asemenea, un rol important. Pentru familii și șoferii activi, acest parametru aparent neimportant poate reprezenta granița dintre o împachetare confortabilă pentru o excursie la schi și necesitatea de a face compromisuri. Deși mașinile Aston Martin DBX și Bentley Bentayga din prima generație pun accentul în principal pe performanță, prestigiu și materiale de top, ambele oferă o abordare destul de diferită în ceea ce privește capacitatea totală de transport. Diferențele în designul caroseriilor lor au un impact direct asupra modului în care acestea servesc în utilizarea zilnică a unei familii.
În configurația standard cu cinci scaune ridicate, Aston Martin, cu un reglaj mai sportiv, are un avans considerabil. Modelele Aston Martin DBX din anii 2021 și 2022 dispun de un portbagaj de 632 de litri, o valoare absolut suficientă pentru cumpărăturile de weekend sau o vacanță mai lungă în patru persoane. Bentley Bentayga oferă un volum de bază mai mic, de 484 de litri, pentru majoritatea motorizărilor convenționale (inclusiv versiunea V8, foarte populară). Cei interesați de o funcționare mai ecologică ar trebui să fie atenți la variantele plug-in hybrid mai vechi ale modelului Bentayga (în special modelele din 2019–2020), unde instalarea modulului de baterii a redus capacitatea de bază la 427 de litri. Acest lucru poate reprezenta deja o limitare vizibilă pentru o mașină atât de masivă și, altfel, spațioasă.
O schimbare fundamentală în evaluarea caracterului practic vine în momentul în care trebuie transportată o încărcătură mai voluminoasă și decideți să rabatați rândul din spate de scaune. Aston Martin DBX oferă în acest sens o capacitate maximă de 1.530 de litri, reflectând prețul plătit pentru spatele său elegant și plonjat. În schimb, Bentley Bentayga, datorită siluetei sale mai tradiționale și mai pătrățoase, reușește să ofere un volum maxim uriaș de 1.774 de litri. Această diferență de aproape 245 de litri oferă exact acel spațiu atât de necesar pentru câteva valize în plus sau pentru transportul fără probleme al echipamentelor sportive voluminoase. Din punctul de vedere al capacității totale de transport, Bentayga este astfel o mașină considerabil mai utilă, în timp ce DBX rămâne mai degrabă un expres elegant de autostradă.
| Parametru | Aston Martin DBX SUV | Bentley Bentayga SUV |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 632 | 484 |
| Volum maxim după rabatarea scaunelor (litri) | 1530 | 1774 |
În timp ce Aston Martin DBX câștigă clar în ceea ce privește volumul de bază al portbagajului și satisface majoritatea nevoilor obișnuite, Bentley Bentayga învinge datorită spațiului imens după rabatarea scaunelor, ceea ce îl face o alegere mult mai versatilă pentru mutări sau pentru călătorii mai exigenți.
Atunci când alegeți un SUV de lux, capacitatea de tractare poate fi adesea un parametru trecut cu vederea, însă pentru proprietarii care plănuiesc să tracteze remorci grele, bărci sau rulote de lux, aceasta este o cifră absolut esențială. Ambele modele reprezintă vârful ingineriei auto, dar abordarea lor privind masa maximă a remorcii diferă diametral și reflectă orientările diferite ale celor doi producători.
Aston Martin DBX oferă, pentru toate motorizările sale disponibile pe piața mașinilor second-hand, o masă maximă a remorcii cu sistem de frânare de 2700 kg. Această valoare nu se schimbă nici la versiunea standard, nici la modelul extrem de performant DBX707. În schimb, Bentley Bentayga este un „animal de tracțiune” vizibil mai robust, care oferă cu ușurință o capacitate maximă respectabilă de 3500 kg.
Un aspect interesant la modelul Bentayga este consecvența acestei cifre în întreaga gamă de motoare. În timp ce pentru multe SUV-uri concurente versiunile plug-in hybrid au o capacitate de tractare redusă semnificativ din cauza greutății mai mari a bateriilor, Bentley Bentayga Hybrid (250 kW) își menține valoarea maximă de 3500 kg, în ciuda sistemului său electrificat, la fel ca versiunile pe benzină V8 sau W12.
Din punct de vedere practic, ambele vehicule pot face față sarcinilor obișnuite fără probleme. Aston Martin, cu limita sa de 2700 kg, va asigura tractarea în siguranță a unei rulote de dimensiuni medii sau a unei platforme cu o mașină sport mai mică, ceea ce este suficient pentru o excursie de weekend sau o vacanță mai lungă pe circuit. Bentley însă, cu cei 3500 kg ai săi, atinge maximul legislativ absolut pentru autoturismele obișnuite. În practică, pentru proprietar, acest lucru înseamnă transportul fără probleme al remorcilor mari pentru doi cai sau al iahturilor voluminoase, fără compromisuri în ceea ce privește stabilitatea la condus sau siguranța. (Masa remorcii fără sistem de frânare este limitată legislativ, în cazul acestor SUV-uri masive, la obligatoriile 750 kg în ambele cazuri).
Dacă sunteți în căutarea unei mașini în care capacitățile de tractare dominante fără nicio limitare sunt prioritare, Bentley Bentayga iese din această comparație ca învingător clar și întruchiparea forței maxime de tractare. Deși Aston Martin DBX face față cu brio majorității scenariilor recreative obișnuite, cifrele arată că dezvoltatorii au prioritizat atletismul general și proporțiile sportive în detrimentul capacității absolute de tractare.
| Model și motorizare | Masa remorcii cu sistem de frânare (kg) | Masa remorcii fără sistem de frânare (kg) |
|---|---|---|
| Aston Martin DBX (405 kW) | 2700 | 750 |
| Aston Martin DBX707 (520 kW) | 2700 | 750 |
| Bentley Bentayga V8 (404 kW) | 3500 | 750 |
| Bentley Bentayga Hybrid (250 kW) | 3500 | 750 |
| Bentley Bentayga Speed (467 kW) | 3500 | 750 |
Atunci când alegeți între modelele Aston Martin DBX și Bentley Bentayga, oferta de motorizări prezintă două abordări complet diferite ale luxului și performanței. Aston Martin se bazează exclusiv pe motoare V8 pur sânge provenite de la divizia Mercedes-AMG, care oferă performanțe atletice pure, cu o bază de putere de 405 kW (550 CP) și culminând cu uluitorii 520 kW (707 CP) în versiunea DBX707. În schimb, Bentley oferă o gamă mult mai largă și mai diversificată de unități de propulsie. Clientul de pe piața second-hand are de ales de la raționalul 3.0 V6 plug-in hybrid cu o putere de sistem de 330 kW (449 CP), trecând prin fluidul și puternicul 4.0 V8 (405 kW), până la maiestuosul motor W12 de 6,0 litri din versiunea Bentayga Speed cu o putere de 467 kW (635 CP). Dacă ne concentrăm pe mașini rulate cu o vechime de aproximativ patru ani, alegerea se restrânge la emoții sportive fără compromisuri la Aston, sau la combinația de liniște absolută, eficiență și putere mătăsoasă la Bentley.
Aston Martin DBX își menține oferta de motoare foarte restrânsă și directă, cu un accent maxim pe caracteristicile dinamice de condus. Toate versiunile disponibile pe piața second-hand din prima generație (lansată în 2020) sunt propulsate de un strălucit motor V8 de 4,0 litri cu două turbocompresoare, cuplat la o transmisie automată cu nouă trepte și tracțiune integrală inteligentă. Modelul DBX standard oferă respectabilii 405 kW (550 CP) și un cuplu de 700 Nm, asigurând o accelerație excelentă acompaniată de sunetul carismatic al eșapamentului. Pentru cei care caută dominația absolută, există versiunea DBX707 (disponibilă din 2022). Aceasta împinge limitele segmentului SUV cu un motor masiv modificat și o transmisie specială cu ambreiaj umed, producând un total zdrobitor de 520 kW (707 CP) și 900 Nm. Acest lucru face din DBX707 unul dintre cele mai rapide SUV-uri de lux de pe planetă, cu o accelerație de la 0 la 100 km/h în doar 3,3 secunde.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 4.0 V8 Twin-Turbo (DBX) | Benzină | 405 | 700 | Automată 9 trepte |
| 4.0 V8 Twin-Turbo (DBX707) | Benzină | 520 | 900 | Automată 9 trepte |
Spre deosebire de DBX, Bentley Bentayga oferă o gamă de motorizări substanțial mai variată, capabilă să satisfacă un spectru mult mai larg de șoferi. Pentru cei interesați de modele vechi de aproximativ patru ani, nucleul ofertei este format din motorul V8 de 4,0 litri cu dublu turbo. Interesant este că acesta produce exact aceiași 405 kW (550 CP) ca și DBX-ul de bază, dar oferă un cuplu ceva mai mare (770 Nm) și utilizează o transmisie automată precisă cu opt trepte. Pentru șoferii care preferă eficiența urbană și zero emisii locale, Bentayga Hybrid este ideală. Aceasta combină un motor 3.0 V6 cu un motor electric, oferind o putere combinată a sistemului de 330 kW (449 CP) și o autonomie pur electrică suficientă pentru deplasările urbane obișnuite. La vârful gamei se află Bentayga Speed, cu uriașul motor W12 de 6,0 litri, care dezvoltă 467 kW (635 CP) și o forță de 900 Nm. Notă pentru cumpărătorii de pe piața second-hand: Producția legendarului motor cu doisprezece cilindri și a variantelor diesel mai vechi a fost deja oprită. Modelele Bentayga Speed din 2021 și 2022 reprezintă astfel una dintre ultimele și cele mai bune oportunități de a achiziționa această bijuterie motorizată de pe piața mașinilor rulate.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 3.0 V6 PHEV (Hybrid) | Plug-in Hybrid | 330 | 700 | Automată 8 trepte |
| 4.0 V8 Twin-Turbo | Benzină | 405 | 770 | Automată 8 trepte |
| 6.0 W12 Twin-Turbo (Speed) | Benzină | 467 | 900 | Automată 8 trepte |
Din punctul de vedere al motorizărilor, fiecare dintre mașini are propriul grup țintă clar definit. Aston Martin DBX este alegerea clară pentru șoferii entuziaști; agregatele sale V8 reglate de AMG sunt mai ascuțite, mai zgomotoase și reacționează cu mult mai multă agresivitate. Totuși, ofertei Aston îi lipsește simțitor o variantă mai economică sau electrificată pentru naveta urbană zilnică. Bentayga, pe de altă parte, punctează prin versatilitatea sa uimitoare. Motorul său V8 este un universal perfect și relaxat, versiunea Hybrid reprezintă alegerea logică pentru șoferii raționali, iar versiunea W12 rămâne o capodoperă a forței mătăsoase, dar zdrobitoare. În timp ce Bentley impresionează prin rafinamentul său britanic și selecția uriașă de motoare, Aston Martin va câștiga inimile celor care caută în SUV sufletul unei adevărate mașini sport.
Aston Martin DBX oferă emoții sportive pure cu motoare V8 explozive, în timp ce Bentley Bentayga ripostează cu o versatilitate de neegalat datorită hibridului economic și maiestuosului motor W12 cu doisprezece cilindri.
Alegerea motorului potrivit este esențială pentru SUV-urile de lux pentru satisfacția dumneavoastră pe termen lung, deoarece influențează fundamental nu doar dinamica și consumul, ci mai ales costurile viitoare de întreținere și fiabilitatea. Interesant este că, deși în această comparație se înfruntă doi aristocrați britanici mândri, sub capota celor mai populare versiuni de pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani bate o tehnologie pur germană. Atât Aston Martin, cât și Bentley se bazează pentru modelele lor de bază pe motoare V8 de 4,0 litri biturbo, cu o putere de bază identică de 550 CP, dar cu origini și caractere complet diferite – în timp ce DBX utilizează o inimă mai sălbatică de la Mercedes-AMG, Bentayga mizează pe un agregat de grup mai rafinat, dezvoltat de inginerii de la Porsche.
Acest motor reprezintă în oferta primei generații (disponibilă din 2020) de departe cea mai rațională alegere și compromisul ideal între caracterul sportiv și utilizarea cotidiană. Deși pe piață veți găsi și versiunea de top DBX707 (oferită din primăvara anului 2022), V8-ul standard oferă un reglaj al șasiului mai confortabil pentru viața de zi cu zi și un preț vizibil mai prietenos. Cel mai mare avantaj tehnic al său este agregatul în sine – motorul cu codul M177 de la divizia AMG se caracterizează printr-un răspuns extrem de rapid, un sunet plin și un cuplu masiv de 700 Nm, datorită căruia mașina își maschează greutatea reală. Din punct de vedere mecanic, motorul este robust, totuși, la o mașină rulată, acordați o atenție deosebită istoricului schimburilor de ulei; intervalul nu ar trebui să depășească 15.000 km, în caz contrar existând riscul unor probleme costisitoare cu uzura prematură a turbocompresoarelor. Concentrați-vă, de asemenea, pe comportamentul vehiculului la rece. Dacă mașina a fost condusă preponderent pe trasee urbane scurte, filtrele de particule pot fi înfundate – acest lucru este trădat de o funcționare mai aspră după pornire, fum excesiv sau faptul că vehiculul declanșează suspect de des regenerarea sistemului de evacuare. Recomandăm acest motor șoferilor care solicită un stil de condus mai emotiv, mai sportiv și își doresc un SUV cu suflet de "GT" pur sânge, acceptând în același timp un consum mixt real care se situează în jurul a 14 litri la 100 km.
În cazul modelului Bentayga, alegerea unui V8 pe benzină este o necesitate absolută pentru oricine caută fiabilitate maximă și costuri de întreținere raționale la un vehicul din anii 2020 până în 2022. Motorul V8 Diesel și generația mai veche a versiunii W12 au dispărut din ofertă în 2019, așa că nu le veți mai întâlni la mașinile rulate de patru ani, iar Plug-in Hybrid-ul cu șase cilindri oferit suferă de o greutate mai mare și de o pierdere a dinamicii și a nobleței în momentul în care bateria se descarcă. V8-ul din familia de grup EA825 este, prin urmare, idealul. Oferă un cuplu uriaș de 770 Nm, datorită părții frontale mai ușoare (în comparație cu restul modelelor cu W12 greu, cum este Bentayga Speed), mașina virează mult mai bine, iar sistemul avansat de dezactivare a cilindrilor poate reduce consumul real pe autostradă la un respectabil 12 litri la 100 km. Riscul principal la o mașină rulată de aproximativ patru ani nu este, surprinzător, motorul în sine, ci greutatea enormă a vehiculului, care depășește 2,4 tone și care solicită enorm șasiul și frânele. În timpul testului de drum, ascultați cu atenție compresorul suspensiei pneumatice – dacă funcționează neobișnuit de mult sau dacă mașina se "lasă" la pământ după ce a stat peste noapte, acest lucru indică o scurgere la pernele de aer și vă așteaptă o reparație foarte scumpă. Verificați prin atingere și vizual marginea discurilor de frână, care necesită adesea înlocuire deja după 40 până la 50 de mii de kilometri. Bentayga V8 este mașina perfectă pentru șoferii mai liniștiți și pentru călătorii la drum lung care doresc să parcurgă mii de kilometri în liniște absolută, confort și prestigiu, fără facturi astronomice pentru întreținere.
Valorile oficiale ale consumului de combustibil diferă aproape întotdeauna în condiții reale de cele de laborator, iar acest lucru este valabil mai ales în categoria SUV-urilor ultra-luxoase și grele. Deși proprietarii acestor vehicule nu calculează de obicei fiecare litru de benzină, autonomia totală cu un rezervor plin și frecvența vizitelor la benzinărie pot influența semnificativ confortul călătoriei. Datele furnizate de șoferi și din bazele de date pe termen lung ale utilizatorilor, cum ar fi Spritmonitor.de, arată clar că, în cazul motoarelor voluminoase V8 sau W12, consumul real depinde extrem de mult de stilul de condus. Tabelul de mai jos se bazează pe date agregate pentru modele vechi de aproximativ patru ani, care sunt în prezent cele mai căutate pe piața mașinilor rulate.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Aston Martin DBX 4.0 V8 | 14,3 |
| Aston Martin DBX707 4.0 V8 | 14,2 |
| Bentley Bentayga Hybrid 3.0 V6 | 3,3 |
| Bentley Bentayga 4.0 V8 | 13,0 |
| Bentley Bentayga Speed 6.0 W12 | 14,3 |
Privind interpretarea tendințelor, este evident că ambele mașini adoptă strategii diferite. Aston Martin DBX mizează exclusiv pe ingineria tradițională. Atât motorul său V8 standard, cât și versiunea extrem de puternică DBX707 prezintă un apetit aproape identic, care se menține constant peste pragul de 14 litri la 100 de kilometri. Este un paradox interesant (deși nu neobișnuit pentru mașinile de înaltă performanță) faptul că versiunea mai puternică poate prezenta un consum marginal mai mic la viteze de autostradă, datorită unui reglaj mai eficient și a surplusului de putere. În schimb, Bentley oferă o gamă mult mai largă de motorizări. Motorul V8 obișnuit este considerabil mai economic decât rivalul său britanic, în timp ce maiestuosul motor cu doisprezece cilindri din versiunea Speed atinge valori perfect comparabile cu cele ale lui Aston Martin. Totuși, o anomalie absolută și, în același timp, o atracție majoră este Bentayga Hybrid. Media de aproximativ 3,3 litri este valabilă, desigur, pentru un scenariu ideal cu bateria încărcată regulat, dar demonstrează cât de eficientă poate fi operarea unui SUV de lux dacă tehnologia corespunde modului de utilizare a vehiculului.
Pentru un utilizator tipic, aceste diferențe definesc modul în care mașina va fi utilizată zi de zi. Dacă sunteți în căutarea unei nave de lux în principal pentru deplasări în metropolă și localitățile satelit limitrofe și aveți posibilitatea de a încărca acasă sau la birou, Bentayga Hybrid reprezintă o alegere extrem de inteligentă, care va reduce drastic cheltuielile pentru traficul urban și va oferi o rulare silențioasă. Totuși, pe traseele lungi de autostradă, versiunile clasice V8 ale ambelor mărci vor necesita un buget mai generos pentru combustibil. Aici, Bentayga V8 va oferi o autonomie ceva mai mare cu un singur rezervor decât modelul Aston Martin, care este reglat mai sportiv, dar este mai însetat.
În final, consumul de combustibil nu este principalul criteriu de decizie pentru mașinile second-hand cu un preț care depășește câteva milioane de coroane, dar cu siguranță modelează experiența utilizatorului. Din această comparație, Bentley Bentayga reiese ca fiind o mașină mult mai flexibilă. Datorită prezenței sistemului plug-in hybrid și a unui motor V8 de bază ușor mai economic, acesta reușește să satisfacă mai bine un spectru mai larg de șoferi, în timp ce Aston Martin DBX reprezintă alegerea pentru puriști, care sunt dispuși să plătească o factură mai mare la benzinărie pentru performanțe de condus fără compromisuri și caracterul distinctiv al unui SUV sportiv britanic.
Piața SUV-urilor de lux rulate cu o vechime de aproximativ 4 ani (adică modelele din 2021 și 2022) oferă oportunități foarte interesante în cazul acestor doi aristocrați britanici. Prețurile inițiale ale ambelor mașini, atunci când erau noi, depășeau adesea pragul de 206.000 €, dar primul și cel mai dramatic val de amortizare a trecut deja. Datorită acestui fapt, cei interesați de o mașină la mâna a doua pot economisi considerabil, deși vorbim în continuare despre vehicule extrem de exclusive și costisitoare.
Aston Martin a intrat în segmentul SUV-urilor cu modelul DBX, având un spirit sportiv tipic. Pe piața second-hand, acest atlet britanic se confruntă inițial cu o scădere a valorii ceva mai accentuată în comparație cu Bentley, ceea ce reprezintă un avantaj fantastic din perspectiva cumpărătorului de mașini rulate.
Individualizarea joacă un rol semnificativ în valoarea reziduală a modelului DBX – mașinile personalizate luxos de divizia Q by Aston Martin sau cele dotate generos cu pachete de carbon la exterior și interior se vând de obicei aproape de limita superioară a intervalului de preț.
Dacă sunteți în căutarea unor modele Bentley Bentayga de aproximativ patru ani, vă veți concentra deja pe versiunea modernizată substanțial (așa-numitul facelift). Aceasta a corectat deficiențele vechiului sistem de infotainment al generației anterioare și a adus un design exterior mai elegant, inspirat de gama Continental GT. Acest pas a ajutat foarte mult producătorul, iar modelele începând cu 2021 își păstrează valoarea ceva mai bine și mai stabil.
Datorită paletei mai largi de sisteme de propulsie (de la hibridul plug-in eficient până la mamutul W12), oferta totală de Bentayga pe piața second-hand este semnificativ mai bogată și facilitează alegerea în funcție de un buget specific.
| Model și motorizare | Preț orientativ (€) |
|---|---|
| Aston Martin DBX V8 (2021–2022) | 95.000 – 123.000 € |
| Aston Martin DBX707 (din 2022) | 144.000 – 177.000 € |
| Bentley Bentayga V8/Hybrid (2021–2022) | 111.000 – 152.000 € |
| Bentley Bentayga W12/Speed (2021–2022) | 156.000 – 185.000 €+ |
În timp ce un Aston Martin DBX standard reprezintă, pe piața mașinilor rulate de patru ani, un bilet de intrare ceva mai accesibil în lumea SUV-urilor sportive de prestigiu datorită scăderii mai abrupte a prețului, modelul Bentley Bentayga modernizat oferă o mai bună păstrare a valorii în schimbul unei investiții inițiale mai mari.
Atunci când evaluăm siguranța mașinilor premium, se menționează adesea la început că ambii reprezentanți au obținut ratingul maxim de cinci stele în testele Euro NCAP, fiind însă necesar să se țină cont de context și de anul specific al testării. Protocoalele organizațiilor independente evoluează și devin tot mai stricte în timp, motiv pentru care scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct. Procedurile actuale de testare necesită o evaluare complexă, care include noi simulări de impact frontal, detectarea avansată a bicicliștilor și rezolvarea scenariilor periculoase în intersecții. Totuși, în cazul celor mai luxoase și scumpe automobile de pe planetă, categorie din care fac parte fără îndoială ambele SUV-uri comparate, intră în joc o excepție fundamentală.
Aston Martin DBX reprezintă primul SUV al mărcii sale și, de la începutul producției în 2020, mizează pe o arhitectură rigidă din aluminiu, dezvoltată special. Din cauza prețului de achiziție ridicat și a naturii producției de serie mică, această mașină nu a fost niciodată și probabil nici nu va fi testată oficial de organizația Euro NCAP. Prin urmare, nu este posibil să definim un an de testare și nici să indicăm rezultate procentuale pentru protecția pasagerilor adulți și a copiilor. Totuși, absența cifrelor oficiale nu înseamnă în niciun caz un regres tehnologic. Din punctul de vedere al protecției, mașina îndeplinește standardele moderne și oferă un pachet de sisteme de asistență, inclusiv frânare autonomă de urgență, monitorizarea unghiului mort, tempomat adaptiv și avertizare la părăsirea benzii de rulare.
Și Bentley Bentayga se află în aceeași situație și nu are în palmares nicio probă de impact Euro NCAP absolvită. Pentru cei interesați de o mașină cu o vechime de aproximativ patru ani, ceea ce corespunde versiunii modernizate după facelift, există totuși un indicator foarte fiabil al siguranței sale pasive. Bentayga este construită pe platforma MLB Evo a grupului, pe care o împarte în totalitate cu modele precum Porsche Cayenne sau Audi Q7. Rudele sale tehnice au fost testate și au obținut evaluări excelente de cinci stele. Echiparea de asistență a Bentley aparține elitei absolute și include sisteme avansate de vedere pe timp de noapte cu detectarea pietonilor, tempomat predictiv sau asistenți pentru traversarea în siguranță a intersecțiilor urbane.
Dacă ar fi să comparăm cei doi aristocrați britanici la nivelul siguranței reale pentru utilizarea zilnică, ambii oferă un pachet de protecție foarte modern și complex, corespunzător standardelor actuale ale pieței de mașini rulate. Bentley Bentayga, datorită suportului tehnologic masiv al grupului Volkswagen, oferă funcții de asistență suplimentare ceva mai sofisticate, iar robustețea sa este demonstrată și de rezultatele excelente ale modelelor înrudite de pe aceeași platformă. Aston Martin replică printr-o caroserie mai rigidă din aluminiu lipit și nu rămâne în urmă la niciun element important de siguranță activă.
| Parametru | Aston Martin DBX | Bentley Bentayga |
|---|---|---|
| Anul testării | ||
| Protecția pasagerilor adulți | ||
| Protecția copiilor | ||
| Protecția participanților vulnerabili | ||
| Sisteme de asistență pentru siguranță |
Absența datelor din testele Euro NCAP este obișnuită în categoria mașinilor ultra-luxoase și nu ar trebui să descurajeze cumpărătorul unei mașini rulate. Ambele modele sunt la un nivel de vârf în ceea ce privește protecția pasivă și cei mai moderni asistenți electronici, Bentley oferind un ușor avantaj datorită platformei partajate cu modelele grupului său care au obținut demonstrabil cinci stele.
Pe lângă dotările de lux standard, ambele modele oferă mult mai mult decât elementele de bază, iar fiecare dintre ele are propria abordare, complet diferită, în ceea ce privește valoarea adăugată și definiția experienței perfecte la volan.
Pentru primul său SUV, Aston Martin a mizat pe ceea ce știe să facă cel mai bine – combinarea caracteristicilor de condus de top cu o estetică inconfundabilă.
Bentley abordează luxul mai degrabă ca pe un hotel de cinci stele pe roți, în care tehnologia pentru pasageri, detaliile artizanale și confortul acustic joacă rolul principal.
Caracteristici de condus excelente, care amintesc mai degrabă de o mașină sport decât de un SUV veritabil
Design exterior atractiv și elegant, tipic pentru modelele Aston Martin
Motor V8 plin de caracter și fiabil, de origine AMG, cu o sonoritate fantastică
Interior surprinzător de spațios, cu suficient loc chiar și pentru pasagerii adulți de pe locurile din spate
Suspensia pneumatică oferită standard oferă un compromis excelent între confort și dinamică
Sistem multimedia învechit, fără ecran tactil (preluat de la modelele Mercedes-Benz mai vechi)
Finisajele unor detalii din interior nu ating calitatea de lux absolută a concurentului britanic
Zgomot aerodinamic mai sesizabil în jurul geamurilor fără ramă la viteze mari de autostradă
Consum ridicat de combustibil chiar și la un ritm de condus normal și liniștit
Aston Martin DBX este alegerea perfectă pentru șoferii entuziaști care au nevoie de caracterul practic al unei mașini de familie, dar refuză să renunțe la caracteristicile de condus de top și la caracterul sportiv. Domeniul său principal sunt drumurile secundare virajate, unde, datorită șasiului excelent reglat, reușește să își mascheze dimensiunile și greutatea mai bine decât majoritatea concurenților de lux.
Nivel de lux și măiestrie a finisajelor interioare fără egal, cu materiale de primă clasă
Insonorizare de top a cabinei și confort maxim de rulare chiar și pe drumuri foarte deteriorate
Gamă largă de unități de propulsie, inclusiv o versiune plug-in hybrid mai economică și motorul masiv W12
Sistem de infotainment tactil modern și intuitiv (disponibil pe modelele de după facelift-ul din 2020)
Posibilități aproape infinite de personalizare și echipamente opționale în cadrul programului Mulliner
Greutate proprie considerabilă, care se simte clar în viraje și îi limitează agilitatea generală
Costuri extrem de ridicate pentru service-ul periodic, întreținere și eventualele piese de schimb
Design exterior mai greoi, care poate polariza vizual
Al treilea rând de scaune opțional (dacă este prezent) este foarte înghesuit și potrivit cel mult pentru copii mici
Bentley Bentayga se adresează clienților pentru care prioritatea este luxul absolut, liniștea deplină la bord și prestigiul incontestabil al mărcii. Această mașină funcționează ca un crucișător de autostradă perfect, care răsfață pasagerii cu un confort fără compromisuri în orice circumstanțe, deși cu prețul unei experiențe de condus ceva mai detașate.
Pe baza feedback-ului pe termen lung al utilizatorilor, a rapoartelor din service-uri, a rechemărilor oficiale în service și a constatărilor oferite de verificarea independentă a stării tehnice a mașinii (CarAudit), am întocmit o listă a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fie atenți cumpărătorii acestor SUV-uri de lux vechi de aproximativ patru ani.
Deși Aston Martin DBX este o mașină destul de rezistentă din punct de vedere mecanic, fiind o noutate pe piață și primul SUV al mărcii, nu a scăpat de câteva „boli ale copilăriei” și de rechemări serioase în service (în special la modelele din anii 2021–2022).
Modelul DBX suferă în principal de boli ale copilăriei în zona șasiului și a instalației electrice, care au fost rezolvate prin rechemări de fabrică. La achiziționarea unei mașini rulate, este absolut crucial să verificați dacă mașina a trecut prin toate reparațiile necesare și să verificați în special starea punții spate.
Bentayga beneficiază de platforma comună cu Audi Q7, ceea ce îi oferă o bază tehnică solidă. Totuși, greutatea extremă și complexitatea uriașă a sistemelor de la bord înseamnă că eventualele reparații sunt foarte costisitoare.
Bentayga se bazează pe o arhitectură de calitate, însă din cauza greutății mari, plătește tribut sub forma uzurii rapide a frânelor și a defecțiunilor costisitoare ale suspensiei pneumatice. O mașină de lux necesită bugete generoase pentru întreținere, deoarece un service neglijat devine rapid și drastic de scump.
La achiziționarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice pe care trebuie să vă concentrați la aceste două modele:
Aston Martin DBX oferă un spațiu pentru bagaje semnificativ mai mare, cu un volum de 632 de litri. Bentley Bentayga dispune de un portbagaj cu o capacitate de 484 de litri în versiunea standard cu cinci locuri, în timp ce la varianta plug-in hybrid sau la cea de lux cu patru locuri, acest spațiu este și mai mic. Pentru vacanțele în familie și transportul bagajelor voluminoase, DBX este astfel o alegere mult mai practică.
Aston Martin DBX are un caracter mult mai sportiv datorită platformei sale unice și a tracțiunii integrale cu o preferință clară pentru puntea spate. Direcția mașinii pare mai agilă și îi oferă șoferului senzația că se află mai degrabă într-o mașină sport înălțată. Deși Bentley Bentayga este extrem de rapid pe liniile drepte, în viraje se resimte mai mult greutatea sa mai mare și orientarea generală către confortul de rulare.
Bentley Bentayga domină absolut în ceea ce privește finisajele interioare, oferind un confort acustic de neegalat și absorbind perfect denivelările drumului. Deși Aston Martin se mândrește cu o piele lucrată superb, la exemplarele rulate de patru ani pierde ușor din cauza generației mai vechi a sistemului de infotainment fără ecran tactil. Pentru un confort maxim și izolare față de lumea exterioară la drumuri lungi, Bentley este așadar candidatul mai bun.
Bentley oferă o gamă substanțial mai largă de unități de propulsie, care include un plug-in hybrid cu șase cilindri mai economic, popularul motor V8 și vârful de gamă, prestigiosul motor W12 cu doisprezece cilindri. Aston Martin se bazează exclusiv pe motorul V8 de patru litri plin de caracter, provenit de la divizia AMG, care în versiunea standard DBX oferă o putere de 550 CP. Dacă sunteți în căutarea unei rulări mai ecologice sau, dimpotrivă, a vârfului absolut sub forma motorului W12, Bentayga vă oferă mai multe opțiuni.
Ambele SUV-uri britanice sunt vehicule extrem de exclusive, ceea ce se reflectă în prețurile foarte mari pentru întreținerea periodică și piesele de schimb. Bentley beneficiază ușor de pe urma partajării arhitecturii șasiului (MLB Evo) cu alte vehicule premium din grupul Volkswagen, ceea ce poate facilita disponibilitatea anumitor componente tehnice. Pe de altă parte, Aston Martin utilizează electronică și motoare verificate de la marca Mercedes-Benz, însă rețeaua sa de service autorizată este considerabil mai rară.
Confruntarea dintre aceste două SUV-uri britanice excepționale de pe piața mașinilor rulate nu are un perdant clar, deoarece ambele vehicule abordează definiția luxului într-un mod complet diferit. Aston Martin DBX reprezintă alegerea perfectă pentru șoferii entuziaști, care vor fi cuceriți de caracteristicile de condus sportiv de neegalat, de prezența plină de emoție a motorului V8 AMG și de designul dinamic și elegant. În schimb, modelul modernizat Bentley Bentayga excelează ca un crucișător de autostradă de neegalat, care își răsfață pasagerii cu o liniște acustică absolută, o măiestrie artizanală perfectă și, nu în ultimul rând, o capacitate de transport și de remorcare fără egal. În timp ce DBX mizează pe emoții puriste și se comportă ca o mașină sport pe picioroange, Bentayga îi va atrage cu siguranță pe călătorii pretențioși la drum lung, care solicită un confort maiestuos, o gamă mai largă de motorizări și o versatilitate fără griji.
Surse: ADAC, digi24.ro, zf.ro, automarket.ro, auto-bild.ro, green-report.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Comparație BMW X5 vs Mercedes-Benz GLS. Descoperiți experiențe reale, diferențe de spațiu, motoare și dotări. Verdictul nostru vă va ajuta să alegeți SUV-ul potrivit.
29 apr. 2026

Volvo XC90 vs. Volkswagen Touareg: Care SUV premium este mai bun? O comparație detaliată, teste și un verdict clar vă vor ajuta să alegeți.
14 apr. 2026

Comparație detaliată BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS. Descoperă diferențele reale în ceea ce privește dotările, caracteristicile de rulare și spațiul, și alege SUV-ul de lux potrivit.
18 apr. 2026