
Peugeot 208 vs. Toyota Yaris: Kompletne porównanie 2026
Szczegółowe porównanie Peugeot 208 vs. Toyota Yaris. Szukasz niezawodnego auta używanego do miasta? Ujawniamy realne zużycie paliwa, wyposażenie i przedstawiamy jasny werdykt.
4 maj 2026
Artykuły
Porównanie samochodów
Szczegółowe porównanie Peugeot 208 vs. Suzuki Swift. Który używany hatchback ma lepsze spalanie, niezawodność i wyposażenie? Pomożemy Ci w wyborze w naszym werdykcie.
10 maja 2026


Peugeot 208 przyciąga swoim wyrazistym francuskim designem i innowacyjnym wnętrzem z układem i-Cockpit, co czyni go jednym z najbardziej stylowych kompaktowych hatchbacków na rynku. Naprzeciw niego staje Suzuki Swift, które zbudowało solidną reputację wyjątkowo lekkiego, niezawodnego i dającego frajdę z jazdy samochodu o bardzo zwinnych właściwościach jezdnych. Przyjrzyjmy się wspólnie, jak ci dwaj popularni miejscy towarzysze wypadają w bezpośrednim porównaniu i który z nich stanowi mądrzejszy wybór na codzienne trasy.
Porównując wymiary zewnętrzne obu samochodów, na pierwszy rzut oka widać, że Peugeot 208 zalicza się do większych przedstawicieli segmentu małych aut, podczas gdy Suzuki Swift uparcie zachowuje ultrakompaktowe proporcje. Peugeot 208 drugiej generacji mierzy 4055 mm długości, co jest o znaczące 215 mm więcej niż w przypadku Suzuki Swift szóstej generacji, którego podstawowa długość utrzymuje się na poziomie 3840 mm (ewentualnie 3890 mm w wersji Sport). Ta różnica w długości w praktyce oznacza, że francuski model sprawia bardziej majestatyczne wrażenie i oferuje nieco hojniejszą przestrzeń wzdłużną wewnątrz, podczas gdy japoński konkurent będzie absolutnie brylować podczas szybkich manewrów w wąskich miejskich uliczkach oraz przy parkowaniu równoległym w ciasnych lukach.
Pod względem szerokości i wysokości oba modele oferują odmienne podejście do ogólnego designu i aerodynamiki nadwozia. Peugeot 208 ze swoimi 1745 mm jest nieco szerszy niż Swift (1735 mm), jednak jego dach jest osadzony znacznie niżej, konkretnie na poziomie 1430 mm (w przypadku wariantów sportowych nawet 1400 mm). Suzuki Swift natomiast pnie się bardziej w górę, osiągając wysokość w przedziale od 1480 do 1505 mm. Szersza i niższa sylwetka nadaje Peugeotowi 208 bardziej sportowy i drapieżny wygląd oraz przyczynia się do obniżenia środka ciężkości. Wyższa sylwetka modelu Swift z kolei nieco ułatwia wsiadanie do samochodu i pomaga zmaksymalizować ilość miejsca nad głowami pasażerów, mimo ogólnie krótszego rzutu poziomego.
Kluczowym parametrem dla komfortu pasażerów i stabilności kierunkowej pojazdu jest rozstaw osi. W przypadku Peugeota 208 wartość ta wynosi 2540 mm, podczas gdy Suzuki Swift zadowala się krótszym rozstawem osi wynoszącym 2450 mm. Różnica równych 90 mm jest odczuwalna podczas jazdy – Peugeot dzięki dłuższemu rozstawowi osi i całkowitej długości oferuje spokojniejsze, stabilniejsze i bardziej płynne zachowanie przy prędkościach autostradowych. Suzuki Swift ze swojego krótszego rozstawu osi czerpie korzyści przede wszystkim w mieście i na krętych drogach lokalnych, gdzie wykazuje się wyjątkową zwrotnością, zwinnością i odczuwalną radością z jazdy.
| Parametr | Peugeot 208 Hatchback | Suzuki Swift Hatchback |
|---|---|---|
| Szerokość (mm) | 1745 | 1735 |
| Długość (mm) | 4055 | 3840 - 3890 |
| Wysokość (mm) | 1400 - 1430 | 1480 - 1505 |
| Rozstaw osi (mm) | 2540 | 2450 |
Przy wyborze kompaktowego samochodu miejskiego pojemność bagażnika często odgrywa zaskakująco istotną rolę. Choć te auta oczywiście nie biją rekordów w absolutnej ładowności, każdy dodatkowy litr oznacza większą użyteczność na co dzień – czy to w przypadku bezproblemowego zapakowania weekendowych zakupów dla rodziny, wózka dziecięcego, czy konieczności spakowania się na dłuższy urlop. Różnice między poszczególnymi modelami w tej zatłoczonej klasie mogą być dość wyraźne i dla kupujących auta używane często decydują o tym, na ile pojazd będzie praktyczny również podczas podróży poza wąskie miejskie uliczki.
Peugeot 208 drugiej generacji (idealny wybór na rynku około czteroletnich samochodów używanych) oferuje w standardowej konfiguracji nadwozia typu hatchback bagażnik o pojemności 309 litrów. To w tym segmencie bardzo solidna wartość, która bez problemu zapewni miejsce na kilka dodatkowych toreb. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność ta wzrasta do bardzo praktycznych 1004 do 1163 litrów, w zależności od konkretnej wersji i układu podłogi. Warto wspomnieć, że w nowoczesnych wariantach hybrydowych i konwencjonalnych przestrzeń jest hojna, jednak niektóre starsze wersje w pełni elektryczne oraz modele z silnikiem diesla mogą oferować nieco mniejszą bazę ze względu na inne rozmieszczenie komponentów, przez co podstawowa pojemność spada do wartości około 265 do 299 litrów.
Z kolei Suzuki Swift szóstej generacji jest w porównaniu do swojego francuskiego konkurenta nieco bardziej kompaktowe, co bezpośrednio przekłada się na tylną część pojazdu. Jego podstawowa pojemność bagażnika wynosi 265 litrów, co wprawdzie w zupełności wystarcza na codzienne sprawunki i torby sportowe, ale przy rodzinnych podróżach może już wymagać pewnych kompromisów. Po złożeniu siedzeń uzyskuje się maksymalną przestrzeń użytkową wynoszącą 947 litrów. Ogromną zaletą Suzuki jest jednak doskonała integracja systemów mild-hybrid – nie ograniczają one bowiem i tak skromniejszej pojemności bagażnika, dzięki czemu wszystkie warianty tej generacji zachowują spójną ładowność. Z ogólnej perspektywy Peugeot 208 wydaje się jednak znacznie bardziej uniwersalnym wyborem.
| Parametr | Peugeot 208 Hatchback | Suzuki Swift Hatchback |
|---|---|---|
| Pojemność podstawowa (litry) | 309 | 265 |
| Maksymalna pojemność ze złożonymi siedzeniami (litry) | 1004 - 1163 | 947 |
Jeśli codzienna praktyczność i przestrzeń na bagaż są dla Ciebie kluczowym priorytetem, Peugeot 208 dzięki większemu i bardziej ustawnemu bagażnikowi jest oczywistym wyborem, podczas gdy Suzuki Swift sprawdzi się idealnie raczej dla singli lub par o mniejszych wymaganiach co do przewożenia ładunku.
Chociaż małe hatchbacki zazwyczaj nie służą jako woły robocze, zdolność do holowania przyczepy odgrywa dla wielu kupujących ważną rolę w ogólnej praktyczności samochodu. Patrząc na auta używane w wieku około czterech lat (druga generacja Peugeota 208 produkowana od 2019 roku i szósta generacja Suzuki Swift z lat 2017–2024), zauważymy, że oba modele podchodzą do kwestii masy przyczepy nieco inaczej.
Podczas gdy w przypadku większości popularnych wersji silnikowych (np. silniki benzynowe 1.2 PureTech o mocy 74 kW i 96 kW lub diesel 1.5 BlueHDi) Peugeot 208 oferuje hojną jak na tę klasę maksymalną masę przyczepy hamowanej wynoszącą 1200 kg, jego japoński konkurent jest nieco bardziej konserwatywny. Suzuki Swift w swoich standardowych jednostkach benzynowych (1.0 Boosterjet i 1.2 Dualjet) utrzymuje jednolity limit 1000 kg.
Wyraźna różnica występuje również w przypadku przyczep niehamowanych. Dzięki wyższej masie własnej Peugeot może ciągnąć przyczepę niehamowaną o masie do 580 kg, podczas gdy lżejszy Swift posiada homologację tylko na 400 kg.
W wielu nowoczesnych samochodach zdarza się, że warianty hybrydowe mają ograniczoną zdolność holowania. Tutaj jednak cieszy fakt, że wersje mild-hybrid obu aut (Swift SHVS oraz Peugeot 1.2 Hybrid) zachowują pełne możliwości swoich spalinowych odpowiedników. Znaczne ograniczenia czekają jednak na osoby zainteresowane wersjami podstawowymi lub, wręcz przeciwnie, topowymi. Jeśli w Peugeocie wybierzesz najsłabszy wolnossący silnik trzycylindrowy 1.2 PureTech (55 kW), maksymalna masa przyczepy hamowanej spadnie do zaledwie 500 kg. W przypadku sportowej wersji Suzuki Swift Sport (1.4 Boosterjet) lub w pełni elektrycznych wariantów Peugeota (e-208) korzystanie z haka holowniczego do przyczepy jest w ogóle niemożliwe.
W codziennym życiu wartości te oznaczają istotną różnicę w użyteczności pojazdu. Hojne 1200 kg w mocniejszym Peugeocie 208 to wydajność wystarczająca na weekendowe zakupy cięższych materiałów budowlanych na dużej przyczepie, a nawet na dłuższe wakacje z lekką przyczepą kempingową. Wartość 1000 kg w Swifcie, a zwłaszcza 500 kg w podstawowym Peugeocie, to z kolei raczej miejsce na kilka dodatkowych walizek, wywóz odpadów ogrodowych lub transport typowego sprzętu rekreacyjnego.
Jeśli wiesz, że będziesz często i w pełni korzystać z przyczepy, mocniejsze wersje Peugeota 208 zaoferują Ci o 200 kg większą rezerwę dla przyczepy hamowanej i o 180 kg większą dla niehamowanej niż konkurent. Suzuki Swift jest z kolei doskonałym i pewnym wyborem z przejrzystym limitem 1000 kg w zdecydowanej większości egzemplarzy, które spotkasz w komisach i na portalach ogłoszeniowych.
| Model i silnik | Masa przyczepy hamowanej (kg) | Masa przyczepy niehamowanej (kg) |
|---|---|---|
| Peugeot 208 1.2 PureTech / Hybrid (74 - 96 kW) | 1200 | 580 |
| Peugeot 208 1.5 BlueHDi (75 kW) | 1200 | 580 |
| Peugeot 208 1.2 PureTech (55 kW) | 500 | 500 |
| Peugeot 208 136 / 156 (e-208) | 0 | 0 |
| Suzuki Swift 1.0 / 1.2 Dualjet (61 - 82 kW) | 1000 | 400 |
| Suzuki Swift Sport 1.4 Boosterjet (95 - 103 kW) | 0 | 0 |
Oba samochody podchodzą do oferty jednostek napędowych z zupełnie różnych stron, co odgrywa kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego samochodu używanego pod kątem zużycia paliwa, ogólnej dynamiki i niezawodności. Podczas gdy francuski Peugeot w swojej drugiej generacji stawia na nowoczesne turbodoładowane silniki trzycylindrowe, płynnie zmieniające biegi ośmiostopniowe automaty oraz oferuje oszczędnego diesla lub wariant w pełni elektryczny, japońskie Suzuki w szóstej generacji modelu Swift wybiera drogę mechanicznej prostoty. W jego ofercie królują uczciwe wolnossące silniki czterocylindrowe wspomagane technologią miękkiej hybrydy oraz rzadkością w segmencie małych samochodów – opcjonalnym napędem na wszystkie cztery koła. Jeśli masz ściśle określony budżet i szukasz auta z minimalnymi kosztami eksploatacji do miasta, wolnossące silniki Suzuki będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu na autostradzie lub wymagasz od samochodu większej rezerwy mocy i zaawansowania technologicznego, turbodoładowane silniki benzynowe lub diesla Peugeot posłużą Ci znacznie lepiej.
Gama silnikowa drugiej generacji Peugeota 208 (od 2019 roku) jest bardzo zróżnicowana i skierowana do szerokiego grona kierowców. Podstawę stanowią silniki benzynowe 1.2 PureTech, które zaczynają się od skromnej mocy 55 kW (75 KM) do typowej jazdy miejskiej. Złotym środkiem na rynku wtórnym jest wariant turbodoładowany o mocy 74 kW (100 KM), który oferuje doskonały kompromis między dynamiką a zużyciem paliwa, zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i w połączeniu z niezawodnym ośmiobiegowym automatem EAT8. Zwieńczeniem oferty benzynowej jest mocniejszy wariant o mocy 96 kW (130 KM). Dla kierowców z dużymi przebiegami dużym atutem jest silnik Diesla 1.5 BlueHDi, należy jednak zaznaczyć, że według dostępnych danych jego produkcja dla tego modelu została jesienią 2023 roku ostatecznie zakończona. W nowszych egzemplarzach na rynku wtórnym już go zatem nie znajdziecie. Ofertę zamyka w pełni elektryczna wersja e-208, która z akumulatorem o pojemności 50 kWh i mocą 100 kW (136 KM) pełni rolę eleganckiego, lokalnie bezemisyjnego pojazdu. Pod koniec 2023 roku marka zaczęła ponadto zastępować silniki spalinowe nowymi miękkimi hybrydami 48V (1.2 Hybrid 100 i 136).
| Typ silnika | Paliwo | Moc (kW / KM) | Moment obrotowy (Nm) | Skrzynia biegów |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 PureTech 75 | Benzyna | 55 / 75 | 118 | 5MT |
| 1.2 PureTech 100 | Benzyna | 74 / 100 | 205 | 6MT / 8AT |
| 1.2 PureTech 130 | Benzyna | 96 / 130 | 230 | 8AT |
| 1.5 BlueHDi 100 | Diesel | 74 / 100 | 250 | 6MT |
| e-208 136 | Elektryczny | 100 / 136 | 260 | 1AT |
Szósta generacja Suzuki Swift (dostępna w latach 2017–2024) jest prawdziwym przeciwieństwem – stawia na lekką konstrukcję i minimalizację skomplikowanych podzespołów, co obiecuje wzorową długoterminową niezawodność. Dla średnio 4-letnich samochodów absolutnie dominującym silnikiem jest benzynowa jednostka czterocylindrowa 1.2 Dualjet. Ten niezawodny agregat w 2020 roku przeszedł gruntowną modernizację na system miękkiej hybrydy z nieco zmodyfikowaną mocą 61 kW (83 KM), który pomaga niwelować opóźnienia podczas ruszania i znacząco obniża zużycie paliwa w mieście. Największą zaletą tej wersji silnikowej jest fakt, że można ją łączyć z dopracowanym napędem na wszystkie cztery koła ALLGRIP, co jest absolutnym unikatem w klasie miejskich hatchbacków. Kto chciał więcej dynamiki do wyprzedzania, mógł do lata 2020 roku sięgnąć po turbodoładowany silnik trzycylindrowy o pojemności jednego litra 1.0 Boosterjet, jednak jednostka ta ze względu na normy emisji spalin w lipcu 2020 roku została na stałe wycofana ze sprzedaży. Dla miłośników prowadzenia na szczycie stoi znakomity hot hatch Swift Sport, skrywający pod maską elastyczny turbodoładowany silnik czterocylindrowy 1.4 Boosterjet Hybrid o dynamicznej mocy 95 kW (129 KM), połączony wyłącznie z precyzyjną sześciobiegową manualną skrzynią biegów.
| Typ silnika | Paliwo | Moc (kW / KM) | Moment obrotowy (Nm) | Skrzynia biegów |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 Dualjet | Benzyna | 66 / 90 | 120 | 5MT / CVT |
| 1.2 Dualjet Hybrid | Benzyna (MHEV) | 61 / 83 | 107 | 5MT / CVT |
| 1.0 Boosterjet | Benzyna | 82 / 111 | 170 | 5MT / 6AT |
| 1.4 Boosterjet Hybrid (Sport) | Benzyna (MHEV) | 95 / 129 | 235 | 6MT |
Peugeot 208 podbije serca autostradowych podróżników mocniejszymi silnikami turbo i świetnym dieslem, podczas gdy Suzuki Swift triumfuje wśród oszczędnych kierowców dzięki uczciwym i nieśmiertelnym silnikom wolnossącym uzupełnionym o unikalny napęd 4x4.
Wybór odpowiedniej wersji silnikowej jest kluczowy dla długofalowej satysfakcji z zakupu auta używanego, a nasze rekomendacje opierają się na rzeczywistych doświadczeniach, zużyciu paliwa w codziennej eksploatacji oraz niezawodności mechanicznej. Podczas gdy Peugeot 208 stawia głównie na turbodoładowane silniki trzycylindrowe, które oferują mocny ciąg i zwinną dynamikę, Suzuki Swift na rynku około czteroletnich aut używanych wyróżnia się oszczędnymi silnikami wolnossącymi wspieranymi technologią mild-hybrid. Oba podejścia mają swoje niezaprzeczalne zalety, ale reprezentują odmienne światy zarówno pod względem wrażeń z jazdy, jak i wymogów serwisowych.
Ten turbodoładowany silnik trzycylindrowy stanowi w ofercie Peugeota 208 drugiej generacji (w sprzedaży od 2019 roku) swoisty złoty środek i oferuje idealny kompromis między ceną zakupu, dynamiką a kosztami eksploatacji. Silnik zapewnia temu stosunkowo lekkiemu autu pokaźny moment obrotowy 205 Nm już od niskich obrotów, co gwarantuje świetną elastyczność w ruchu miejskim oraz pewność podczas wyprzedzania na drogach lokalnych czy autostradach. Rzeczywiste spalanie bez problemu utrzymuje się na poziomie około 5,5 l/100 km.
Główną specyfiką i potencjalnym ryzykiem tego silnika jest pasek rozrządu pracujący w kąpieli olejowej. W przypadku nieprzestrzegania odpowiedniej specyfikacji oleju lub przeciągania interwałów serwisowych (szczególnie jeśli auto często pokonuje krótkie miejskie trasy na zimnym silniku), pasek ma tendencję do łuszczenia się. Uwolnione drobinki mogą następnie zapchać smok pompy olejowej. Temu problemowi można na szczęście zapobiec. Przy zakupie auta używanego sprawdź wzrokowo przez wlew oleju, czy pasek się nie strzępi (ewentualnie zleć mechanikowi sprawdzenie go specjalnym przymiarem), a po zakupie skróć interwał wymiany oleju do maksymalnie 15 000 km lub jednego roku.
Ta wersja silnikowa jest doskonałym wyborem dla kierowców, którzy oczekują dynamicznej jazdy i szukają uniwersalnego auta do eksploatacji mieszanej z regularnymi trasami poza miastem.
W przypadku szóstej generacji Suzuki Swift (na rynku w latach 2017–2024) absolutnie racjonalnym wyborem jest wolnossący silnik czterocylindrowy 1.2 Dualjet, który w najpopularniejszych czteroletnich egzemplarzach jest standardowo połączony z niezawodnym systemem mild-hybrid (SHVS). Pod względem wytrzymałości mechanicznej i kosztów eksploatacji jest to jeden z najlepszych silników na rynku w ogóle. Dzięki brakowi turbosprężarki i skomplikowanych układów oczyszczania spalin odpada wiele potencjalnych ryzyk. Podwójny wtrysk dodatkowo skutecznie zapobiega osadzaniu się nagaru, dzięki czemu silnik świetnie znosi trudy częstych krótkich jazd na zimno.
Rezultatem jest niezwykle wydajny napęd z rzeczywistym spalaniem w granicach 4,5 do 5 litrów na 100 km. Układ mild-hybrid z generatorem-rozrusznikiem dodatkowo wygładza reakcje na niskich obrotach i pomaga autu przy ruszaniu w mieście. Słabością dla niektórych może być mniejsza elastyczność przy wyższych prędkościach – manewry wyprzedzania wymagają po prostu wcześniejszej redukcji biegu i wejścia na wyższe obroty, co jest jednak typowe dla klasycznych silników wolnossących. Podczas oględzin auta sprawdź stan podwozia i elementów nośnych, ponieważ samochody japońskiej produkcji mogą być bardziej podatne na korozję powierzchniową, jeśli na przykład przez dłuższy czas były użytkowane w zasolonych rejonach górskich.
Ten silnik jest absolutnie idealny do codziennych dojazdów w mieście, dla spokojniejszych kierowców i po prostu dla każdego, kto w aucie używanym preferuje ponadprzeciętną niezawodność przy minimalnych nakładach na serwis.
Przy wyborze około czteroletniego samochodu używanego jednym z najczęściej poruszanych tematów jest realne zużycie paliwa. Jak to zwykle bywa, oficjalne wartości podawane przez producentów według laboratoryjnych cykli pomiarowych bywają zbyt optymistyczne i w codziennej eksploatacji są trudne do osiągnięcia. Aby uzyskać znacznie bardziej wiarygodny obraz rzeczywistych kosztów eksploatacji, wykorzystaliśmy realne dane bezpośrednio od właścicieli z popularnego portalu społecznościowego Spritmonitor.de. Te obszerne bazy danych użytkowników w naturalny sposób uwzględniają wpływ płynności ruchu, obciążenia pojazdu oraz różnych indywidualnych stylów jazdy. Skupiliśmy się przy tym na wersjach silnikowych, które najczęściej można spotkać na rynku około czteroletnich aut używanych, czyli w przypadku drugiej generacji Peugeota 208 i szóstej generacji Suzuki Swift.
| Model i silnik | Średnie zużycie paliwa (l/100 km) |
|---|---|
| Peugeot 208 1.5 BlueHDi 74 kW | 4,1 |
| Peugeot 208 1.2 PureTech 55 kW | 5,3 |
| Peugeot 208 1.2 PureTech 74 kW | 5,2 |
| Peugeot 208 1.2 PureTech 96 kW | 5,4 |
| Suzuki Swift 1.2 Dualjet Hybrid 61 kW | 4,9 |
| Suzuki Swift Sport 1.4 Boosterjet Hybrid 95 kW | 5,6 |
Przy szczegółowym spojrzeniu na zebrane dane wyłania się kilka interesujących trendów. Tradycyjnie najbardziej oszczędnym wyborem spośród obu modeli jest czterocylindrowy silnik Diesla 1.5 BlueHDi pod maską Peugeota, który ze średnią 4,1 litra błyszczy zwłaszcza na dłuższych trasach. W przypadku silników benzynowych wielu może zaskoczyć fakt, że najsłabsza wolnossąca wersja w Peugeocie (1.2 PureTech 55 kW) w rzeczywistości zużywa nawet o jedną dziesiątą litra więcej niż jej wariant z turbodoładowaniem o mocy 74 kW. Małe trzycylindrowe silniki bez turbo muszą być bowiem znacznie mocniej kręcone przez kierowcę podczas przyspieszania i podjazdów na autostradzie, co całkowicie niweluje pożądaną teoretyczną oszczędność paliwa. Z kolei Suzuki Swift pokazuje ogromną zaletę swojej piórkowej wagi i dopracowanej technologii mild-hybrid – niezawodny benzynowy silnik czterocylindrowy 1.2 Dualjet Hybrid długofalowo utrzymuje się poniżej magicznej granicy pięciu litrów, oferując świetny stosunek prostoty do ekonomii eksploatacji. Nawet znacznie dynamiczniejsza wersja Swift Sport z turbodoładowanym silnikiem 1.4 Boosterjet Hybrid i sportowymi ambicjami utrzymuje bardzo przyzwoite zużycie paliwa na poziomie 5,6 l/100 km.
Dla przeciętnego użytkownika z tych wartości płyną dość jasne rekomendacje. Jeśli spędzasz większość czasu w gęstym ruchu miejskim lub na krótszych trasach podmiejskich, Suzuki Swift z silnikiem 1.2 mild-hybrid stanowi dla Twojego budżetu idealny, oszczędny i technicznie niezawodny wybór. Wyraźnie odciąży portfel, a przy niskich prędkościach w pełni wykorzysta rekuperację energii. Klienci, którzy jednak regularnie pokonują dziesiątki kilometrów na autostradach lub dojeżdżają między miastami, powinni jednoznacznie rozważyć diesla Peugeot 208. Podróżowanie z silnikiem 1.5 BlueHDi przyniesie nie tylko znaczną oszczędność paliwa na długich trasach, ale także znacznie dojrzalszy komfort akustyczny.
Podsumowując, choć żadne z tych aut nie należy do "paliwożernych", samo zużycie paliwa przy ostatecznej decyzji o zakupie auta używanego mogłoby i powinno odgrywać ważną rolę. Czynnikiem decydującym nie jest sama wartość bezwzględna, ale raczej środowisko, w którym będziesz się najczęściej poruszać. Podczas gdy Peugeot kusi możliwością posiadania ekstremalnie oszczędnego diesla dla pożeraczy kilometrów, Suzuki punktuje ogólną japońską wydajnością swoich benzynowych miękkich hybryd w codziennej miejskiej rutynie.
Szukając około czteroletniego samochodu używanego (roczniki 2021–2022), w przypadku obu modeli poruszamy się w przedziałach cenowych, które dokładnie odzwierciedlają ich popularność i renomę na rynku. W tym porównaniu skupiamy się na drugiej generacji Peugeota 208 oraz szóstej generacji Suzuki Swift po liftingu.
Używany Peugeot 208 z lat 2021–2022 bardzo dobrze trzyma cenę, co wynika przede wszystkim z jego niezwykle atrakcyjnego designu i nowoczesnego wnętrza.
Suzuki Swift z tego samego okresu uchodzi za wybór maksymalnie racjonalny i wysoce niezawodny, co przekłada się na jego bardzo stabilną wartość rezydualną.
| Cecha | Peugeot 208 (2. gen) | Suzuki Swift (6. gen) |
|---|---|---|
| Cena podstawowa auta używanego | od ok. 45 000 zł | od ok. 44 000 zł |
| Średnia cena rynkowa | ok. 51 000 zł | ok. 49 000 zł |
| Najczęstsze wersje silnikowe | 1.2 PureTech (benzyna) | 1.2 Dualjet MHEV (mild-hybrid) |
| Co najbardziej podnosi cenę | Wyposażenie GT, automat EAT8, model e-208 | Swift Sport, napęd 4x4 (AllGrip) |
Z perspektywy rynku samochodów używanych oba auta stanowią doskonały wybór, jednak celują w nieco inną grupę odbiorców. Podczas gdy w przypadku francuskiego przedstawiciela dopłaca się za bardziej prestiżowy wygląd i bardziej wyrafinowane technologie na pokładzie, Suzuki Swift uzasadnia swoją stabilną cenę słynną trwałością mechaniczną i standardowo oferowaną oszczędną technologią.
Choć oba modele startują na rynku wtórnym z bardzo podobnych kwot, Peugeot 208 oferuje szerszą rozpiętość cen dzięki bardziej stylowym wersjom wyposażenia i wersji elektrycznej, podczas gdy Suzuki Swift przyciąga stabilną wartością i oszczędnym napędem typu mild-hybrid.
Wielu zainteresowanych zakupem samochodu używanego zakłada, że tak popularne modele automatycznie oferują pięciogwiazdkowe oceny Euro NCAP (jak to często bywało w przypadku ich wcześniejszych generacji). Przy wyborze około czteroletniego auta używanego kluczowe jest jednak poznanie kontekstu, a przede wszystkim roku testowania. Protokoły organizacji Euro NCAP stale ewoluują i stają się coraz bardziej rygorystyczne, co oznacza, że wyników procentowych z różnych lat nie można bezpośrednio porównywać. Podczas gdy wcześniejsze roczniki skupiały się głównie na sztywności struktury podczas zderzenia czołowego lub bocznego, nowsze standardy bezkompromisowo wymagają nowoczesnych systemów aktywnych, takich jak symulacje wykrywania rowerzystów, pieszych czy automatyczne hamowanie na trudnych skrzyżowaniach.
Peugeot 208 przeszedł testy Euro NCAP w 2019 roku. W wyposażeniu standardowym otrzymał bardzo solidne cztery gwiazdki, przy czym do pełnej puli zabrakło mu naprawdę niewiele. Komisarze wyróżnili wówczas topową ochronę dorosłych (91%) i dzieci (86%), niemniej jednak samochód stracił kluczowe punkty z powodu słabszej ochrony kręgosłupa szyjnego pasażerów na tylnych siedzeniach podczas uderzenia w tył pojazdu. Nawet jeśli nie osiągnął absolutnego szczytu w postaci pięciu gwiazdek, jego wynik z 2019 roku odzwierciedla zastosowanie bardzo surowych zasad. Dzięki temu samochód dysponuje wysoce nowoczesną architekturą bezpieczeństwa aktywnego.
Suzuki Swift było natomiast badane już w 2017 roku. W podstawowej specyfikacji auto otrzymało zaledwie trzygwiazdkową ocenę (cztery gwiazdki osiągnęło tylko z opcjonalnym pakietem bezpieczeństwa „Radar Brake Support”). Ochrona dorosłych i dzieci była jak na tamte czasy odpowiednia, jednak samochód pogrążyło ubogie podstawowe wyposażenie asystujące, za które otrzymał zaledwie 25%. Co więcej, ważność tego certyfikatu z 2017 roku, zgodnie z zasadami organizacji Euro NCAP, definitywnie wygasła w styczniu 2024 roku. W dzisiejszym kontekście jasno pokazuje to, że standardowy Swift nie spełniałby już najsurowszych współczesnych wymogów dotyczących zapobiegania wypadkom.
Z ogólnego porównania obu modeli wynika, że Peugeot oferuje znacznie bardziej dopracowany standard bezpieczeństwa. Choć Suzuki Swift odnotowało nieco lepsze wyniki procentowe w zakresie ochrony pasywnej niechronionych uczestników ruchu drogowego, ogromna przepaść w ocenie asystentów bezpieczeństwa przemawia zdecydowanie na korzyść francuskiego auta. Z punktu widzenia dzisiejszych standardów bezpieczeństwa aktywnego, dla nabywcy czteroletniego auta używanego jest ono znacznie bezpieczniejszym i bardziej kompleksowym wyborem.
| Parametr | Peugeot 208 | Suzuki Swift |
|---|---|---|
| Rok testowania | 2019 | 2017 |
| Ochrona dorosłych pasażerów | 91 % | 83 % |
| Ochrona dzieci | 86 % | 75 % |
| Ochrona niechronionych uczestników ruchu drogowego | 56 % | 69 % |
| Systemy asystujące bezpieczeństwu | 71 % | 25 % |
Peugeot 208, dzięki znacznie nowszej konstrukcji z 2019 roku, oferuje o wiele bardziej zaawansowane podstawowe systemy asystujące, podczas gdy Suzuki traci przez starszą datę testowania i minimum aktywnych elementów bezpieczeństwa w wyposażeniu standardowym.
Oba modele oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe wyposażenie, przy czym każdy z nich podchodzi do wartości dodanej i innowacji technologicznych w swój własny, bardzo charakterystyczny sposób.
Peugeot w aktualnej generacji postawił na silne wrażenie wizualne, bardziej luksusowe podejście do wnętrza i szeroką gamę napędów. Celuje przede wszystkim w kierowców, którzy szukają nowoczesnych technologii i chcą wyróżnić się w ruchu drogowym.
Japoński producent w przypadku Swifta idzie bardziej tradycyjną, ale wyjątkowo praktyczną i wydajną drogą. Samochód mający około czterech lat uosabia powrót do korzeni radości z jazdy, przede wszystkim dzięki swojej ekstremalnie niskiej masie i dopracowanej technice.
Atrakcyjny i wyrazisty design zewnętrzny, który wyróżnia się w segmencie małych samochodów
Materiały wykończeniowe wnętrza sprawiające wrażenie premium oraz innowacyjny układ deski rozdzielczej i-Cockpit
Bardzo dobre wyciszenie kabiny i ogólnie komfortowe zestrojenie podwozia
Dostępność szerokiej gamy napędów, w tym udanej wersji w pełni elektrycznej (e-208)
Bogata oferta nowoczesnych elementów bezpieczeństwa aktywnego i systemów asystujących
Ograniczona przestrzeń na nogi i nad głową na tylnych siedzeniach
Specyficzna pozycja za małą kierownicą (i-Cockpit) może zasłaniać zestaw wskaźników i nie odpowiadać osobom o każdej budowie ciała
Brak fizycznych przycisków klimatyzacji, którą steruje się niepraktycznie za pomocą ekranu dotykowego
Wyższa cena zakupu na rynku wtórnym w porównaniu z większością konkurentów
Peugeot 208 to idealny wybór dla kierowców, którzy w samochodzie miejskim szukają przede wszystkim stylu, komfortu i wykończenia wnętrza klasy premium. Dzięki wyrazistemu designowi i nowoczesnym technologiom celuje w osoby ceniące ciszę i jakość materiałów, a jednocześnie gotowe zaakceptować kompromisy w kwestii przestronności na tylnych siedzeniach oraz nieco wyższą cenę.
Wyjątkowo niska masa własna gwarantująca świetną zwrotność i radość z jazdy
Doskonała niezawodność silników i bardzo niskie realne koszty eksploatacji
Standardowa technologia miękkiej hybrydy (mild-hybrid) pomagająca uzyskać świetne zużycie paliwa w mieście
Możliwość dokupienia napędu na cztery koła (AllGrip), co jest unikalne w tej klasie
Świetny stosunek ceny do wartości użytkowej przy zakupie auta używanego
Mniejsza pojemność bagażnika (tylko 265 litrów) ograniczająca praktyczność podczas dłuższych podróży
Szerokie zastosowanie tańszych, twardych plastików we wnętrzu
Przestarzała grafika i wolniejsza reakcja systemu multimedialnego
Gorsze wyciszenie kabiny i szum aerodynamiczny przy prędkościach autostradowych
Suzuki Swift to doskonały wybór dla racjonalnie myślących kierowców, którzy wymagają od samochodu maksymalnej niezawodności, niskiego zużycia paliwa i zwinności w ruchu miejskim. Dzięki swojej lekkości oferuje zaskakująco przyjemne właściwości jezdne i jako jedno z niewielu małych aut radzi sobie dzięki napędowi 4x4 nawet w trudniejszym terenie lub na zaśnieżonych drogach, choć kosztem luksusu i nowoczesnych trendów we wnętrzu.
Na podstawie wieloletnich doświadczeń użytkowników, raportów serwisowych oraz danych z naszych własnych inspekcji CarAudit przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych problemów, na które powinni zwrócić uwagę kupujący około czteroletnie samochody używane.
Druga generacja Peugeota 208 oferuje bardzo atrakcyjny design i nowoczesne technologie, jednak pod względem serwisowym niektóre wersje silnikowe wymagają ponadstandardowej opieki.
W przypadku wersji benzynowych kluczowa jest udokumentowana historia serwisowa oraz kontrola stanu paska rozrządu. Poza tym jest to samochód, który boryka się głównie z możliwymi do rozwiązania problemami z oprogramowaniem.
Suzuki Swift uchodzi na rynku wtórnym za jeden z najmniej awaryjnych samochodów w swojej klasie, mimo to występują w nim charakterystyczne słabe punkty związane z ogólnym naciskiem na redukcję masy i kosztów produkcji.
Japoński hatchback wyróżnia się niezawodnością mechaniczną samych silników, jednak przyszły właściciel musi pogodzić się z delikatniejszym lakierem i tańszym wykończeniem wnętrza.
Podczas zakupu używanego samochodu dokładne oględziny są kluczowe. Oto kilka specyficznych punktów, na których należy się skupić w przypadku tych dwóch modeli, przy czym dla spokoju ducha zawsze wskazana jest kompleksowa inspekcja samochodu przed ostatecznym podpisaniem umowy.
Peugeot 208 oferuje nieco większy bagażnik o pojemności 311 litrów. Suzuki Swift ze względu na swoje ogólnie bardziej kompaktowe wymiary ma bagażnik o pojemności 265 litrów. Jednak do zwykłych zakupów i codziennego poruszania się po mieście oba modele są w pełni wystarczające.
Suzuki Swift wyróżnia się dzięki swojej niskiej masie i niezawodnej technologii mild-hybrid, dzięki czemu w praktyce często jeździ ze zużyciem paliwa poniżej 5 litrów na 100 km. Peugeot 208 z silnikami benzynowymi 1.2 PureTech jest również oszczędny, ale średnio zużywa nieco więcej paliwa. Francuski model oferuje jednak jako cichą i ekologiczną alternatywę również w pełni elektryczną wersję e-208.
Japoński przedstawiciel jest nieco bardziej zwinny w ciasnym środowisku miejskim dzięki krótszemu nadwoziu, małemu promieniowi skrętu i doskonałej reakcji układu kierowniczego. Peugeot z kolei punktuje lepszym wyciszeniem kabiny i ogólnie bardziej komfortowym tłumieniem nierówności oraz kostki brukowej. Ponadto Swift jako jeden z niewielu samochodów w tej klasie oferuje napęd na wszystkie koła AllGrip, co znacznie ułatwia jazdę w zaśnieżonych lub górzystych terenach.
Suzuki uchodzi za wyjątkowo niezawodny samochód dzięki prostszym silnikom wolnossącym bez skomplikowanych turbosprężarek i z trwałym łańcuchem rozrządu. W przypadku używanego Peugeota należy dokładnie sprawdzić stan paska rozrządu pracującego w kąpieli olejowej w starszych silnikach PureTech i rygorystycznie przestrzegać skróconych interwałów wymiany oleju. Z punktu widzenia długoterminowej i bezproblemowej eksploatacji przy minimalnych nieoczekiwanych wydatkach, Swift jest zatem pewniejszym wyborem.
Francuski hatchback sprawia wewnątrz wrażenie bardziej premium dzięki eleganckim, miękkim plastikom i futurystycznemu układowi deski rozdzielczej i-Cockpit z cyfrowymi zegarami. Wnętrze Swifta stawia raczej na tradycyjną, prostą funkcjonalność i wykorzystuje więcej twardych plastików, co z drugiej strony ułatwia jego regularne czyszczenie. Jeśli preferujesz nowoczesne technologie, przyciągający wzrok design i topowe wykończenie materiałów, Peugeot 208 jest wyraźnym zwycięzcą.
Ostateczna decyzja między tymi dwoma niezwykle popularnymi hatchbackami zależy przede wszystkim od Twoich codziennych potrzeb i preferowanego stylu jazdy. Jeśli szukasz stylowego, bezpiecznego i ogólnie bardziej praktycznego samochodu z wnętrzem klasy premium, większym bagażnikiem i dojrzałymi właściwościami jezdnymi do przejazdów autostradowych, Peugeot 208 jednoznacznie zachwyci Cię swoimi nowoczesnymi technologiami i mocniejszymi silnikami. Z kolei Suzuki Swift to doskonały wybór dla racjonalnie myślących kierowców, którzy poruszają się głównie po wąskich miejskich uliczkach i wymagają bezkompromisowej niezawodności mechanicznej, ekstremalnie niskiego zużycia paliwa oraz maksymalnej zwinności, którą dodatkowo można wesprzeć absolutnie unikalnym w tej klasie napędem na wszystkie koła. Oba modele stanowią na rynku około czteroletnich samochodów używanych bardzo rozsądną i poszukiwaną inwestycję, więc wystarczy już tylko rozważyć, czy wolisz francuską awangardę z nutką luksusu, czy niezłomną japońską wydajność i lekkość piórkową.
Źródła: ADAC, rp.pl, gazeta.pl, auto.dziennik.pl, green-news.pl, antyweb.pl
Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Szczegółowe porównanie Peugeot 208 vs. Toyota Yaris. Szukasz niezawodnego auta używanego do miasta? Ujawniamy realne zużycie paliwa, wyposażenie i przedstawiamy jasny werdykt.
4 maj 2026

Škoda Fabia vs. Toyota Yaris. Szczegółowe porównanie silników, wyposażenia i cen. Sprawdź, które z tych popularnych małych aut jest dla Ciebie odpowiednie.
13 kwi 2026

Szczegółowe porównanie: Fiat 500 vs Suzuki Ignis. Porównaliśmy włoską ikonę z japońskim mini SUV-em. Odkryj różnice, zużycie paliwa i werdykt przed zakupem auta używanego.
23 kwi 2026